top of page
DSC_0468.JPG
DSC_0546.JPG
DSC_0057.JPG
DSC_1041.JPG

LETNJI KAMP - KAMP ŽIVOTNIH VEŠTINA

O nama

Koncept "Letnjeg kampa - Kampa životnih veština" osmišljen je kao potpuniji, sadržajniji, sveobuhvatniji i intenzivniji okvir rada sa mladima sa smetnjama u razvoju i odraslim osobama sa invaliditetom. Kroz iskustvo angažovanja u Dnevnom boravku ŠOSO "Milan Petrović" iz Novog Sada, troje defektologa je uočilo i izdvojilo oblast životnih veština kao jednu od najbitnijih za podizanje nivoa samostalnosti i unapređenje kvaliteta života osoba sa invaliditetom. Takođe, socijalna inkluzija kroz interakciju i realizaciju zajedničkih aktivnosti sa lokalnom zajednicom i tipičnom populacijom, istaknuta je kao važan stub programa Letnjeg kampa.

Od samog početka podržani od ŠOSO "Milan Petrović", koja je obezbedila sve strukturne i značajan deo funkcionalnih uslova za sprovođenje Kampa i prepoznala ideju projektnog tima kao bitnu za svoje korisnike, podržani i od porodica učesnika koji su ne samo finansijski poduprli projekat, 2015. godine je po prvi put realizovan Kamp. Trideset i pet mladih ljudi sa smetnjama u razvoju i odraslih osoba sa invaliditetom, podeljeni u dve grupe, iskusilo je sedmodnevni boravak i život van svoje primarne porodice i učestvovalo, u skladu sa svojim interesovanjima i mogućnostima, u svakom segmentu programa Kampa.

U skladu sa osnovnim ciljevima u pogledu socijalne inkluzije, već naredne, 2016. godine, angažovane su i dve mlade volonterke, koje su doprinele kvalitetu projekta. I tada, trideset i sedam učesnika, brinulo je o zajedničkom domaćinstvu i iznova, svakog dana, prevazilazilo vlastita i očekivanja okruženja u pogledu dometa svojih sposobnosti. 

Treće godine svog postojanja, Kamp je prepoznat i u samoj lokalnoj zajednici kao bitan segment podrške osobama sa invaliditetom. Gradska uprava za sport i omladinu Grada Novog Sada, u sklopu sprovođenja Lokalnog akcionog plana za 2017. godinu, podržala je finansijski projekat, dok je on realizovan u okviru partnerstva i saradnje između ŠOSO "Milan Petrović" i Centra za edukativno-kreativni razvoj omladine (CEKRO). Trideset tri učesnika i projektni tim, proveli su nezaboravne trenutke učeći i savlađujući nova znanja, razvijajući svoje veštine i družeći se. 

Životne veštine

Glavni ciljevi aktivnosti: 1) usvajanje i razvijanje osnovnih navika, umešnosti i stavova neophodnih za adekvatnu brigu o najbitnijim aspektima lične higijene, higijene prostora u kojem učesnici žive i borave, vlastite odeće i obuće i drugo; 2) što samostalnije, akivno učestvovanje učesnika u priremi, pravljenju i konzumiranju hranu. Posebno se vodi računa o međusobnoj podršci između učesnika, uzajamnoj upućenosti tokom izvođenja grupnih aktivnosti.

DSC_0121.JPG

Socijalna inkluzija

Socijalna inkluzija učesnika kroz organizovanje i realizaciju zajedničkih aktivnosti sa tipičnom populacijom u lokalnoj i široj društvenoj zajednici, predstavlja posebno polje interesa i najznačajnije doprinosi ostvarivanju ciljeva u oblasti saradnje sa društvenom sredinom: doprinos razvoju klime prihvatanja osoba sa invaliditetom, proširivanje svesti o mogućnostima osoba sa smetnjama u razvoju, podizanje praga osetljivosti za potrebe i pobuđivanje interesovanja tipične populacije za potencijale i rezultate rada mladih sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom. Izgradnja savezništva sa institucijama, ustanovama, organizacijama i dr. relevantnim činiocima za rešavanje konkretnih problema i zadovoljavanje potreba osoba sa invaliditetom, predstavlja temelj stabilne komunikacije na relaciji "Letnji kamp - Kamp životnih veština" - lokalna sredina.

DSC_0770 (2).JPG

Socijalne veštine

Učenje i razvijanje osobina i navika neophodnih za grupni život, rad i saradnju u manjim zajednicama; razvijanje elementarnih navika kulturnog ponašanja, elementarne discipline i odgovornosti; razvijanje svesti o sebi i svojim mogućnostima, razvijanje sposobnosti odlučivanja u jednostavnim životnim situacijama; vaspitanje za bezbednost i sigurnost; za razumno raspolaganje slobodnim vremenom i dr. (prema Živku Sokolovskom)

DSC_0193.JPG

Edukativne aktivnosti

Realizacijom edukativnih aktivnosti, učesnicima su predočena elementarna znanja koja će im koristiti da bolje razumeju i da se lakše snađu i uspešnije prilagode svojoj prirodnoj i društvenoj sredini.

DSC_0417.JPG

Izražavanje kreativnosti

Učesnicima su ponuđene brojne aktivnosti i u skladu sa svojim interesovanjima odlučuju da li će izrađivati zajedničku zastavu kampera; oslikavati majice i druge ukrasne predmete; dekupaž tehnikom ulepšavati različite grnčarske proizvode; praviti maske za lice od gipsa i ukrašavati ih za maskenbal i dr.

DSC_0436.JPG

Zabava i rekreacija

Elementi korektivne gimnastike, sportskih aktivnosti, svakodnevne šetnje i boravak u prirodi, samo su neki od segmenata programa Kampa orijentisani ka psihofizičkoj relaksaciji i zdravlju korisnika. Žurke, maskenbali, bioskopske večeri, društvene igre i dr. upotpunjuju sadržaje kojima se učesnici podstiču na aktivnije i kvalitetnije provođenje slobodnog vremena.

0020.JPG

Radno-okupacione aktivnosti

Angažovani u poljoprivrednoj radionici, naši učesnici uključeni su u održavanje i negovanje bašte i plastenika, higijene dvorišta, brigu o raznovrsnim biljnim kulturama (cveće, povrće, voće) i dr.

DSC_0258.JPG
00000.JPG

Detaljnije o projektu

Definisanom programskom koncepcijom, naglasak je postavljen na održavanje i razvijanje praktičnih veština za svakodnevni život koje u najvećoj meri omogućavaju samostalnost, razvoj i održavanje socijalnih, kognitivnih i fizičkih veština, funkcija i potencijala. Pružanjem pozitivnog i konstruktivnog iskustva boravka izvan porodice, učesnicima je omogućeno kvalitetno provođenje slobodnog vremena. 

Učesnici "Letnjeg kampa - Kampa životnih veština" su mladi koji imaju smetnje u razvoju: telesne, intelektualne, mentalne, senzorne, govorno-jezičke, socio-emocionalne, višestruke. Takođe, učesnici su i odrasla lica koja imaju telesne, intelektualne, senzorne ili mentalne teškoće ili teškoće u komunikaciji.


Angažovanjem studenata-volontera, organizovanjem zajedničkih aktivnosti volontera sa mladima sa smetnjama u razvoju i odraslim osobama sa invaliditetom, kao i aktivnostima u lokalnoj zajednici tokom perioda održavanja Letnjeg kampa, nastoji se aktivno doprinositi razvoju klime prihvatanja osoba sa invaliditetom, proširivanju svesti o mogućnostima osoba sa smetnjama u razvoju, podizanju praga osetljivosti za potrebe i pobuđivanju interesovanja tipične populacije za potencijale i rezultate rada mladih sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom.


"Letnji kamp - Kamp životnih veština" realizuje se tokom četrnaest dana u mesecu julu. Učesnici su podelji u dve grupe i svaka grupa provodi po sedam dana u okviru Kampa. Učesnici borave dvadeset i četiri časa tokom sedam dana u objektu Edukativnog kampa Čenej ŠOSO "Milan Petrović", dok su volonteri uključeni i angažovani prema unapred utvrđenoj vremenskoj dinamici. 


Struktura programa "Letnjeg kampa - Kampa životnih veština" sastoji se od sedam oblasti i više od petnaest podoblasti: 1) životne veštine (higijena, domaćinstvo); 2) socijalne veštine (funkcionalna komunikacija, emocije i ličnost, ponašanje i poznavanje elementarnih socijalnih normi, društveni život korisnika u socijalnoj sredini); 3) edukativne aktivnosti (funkcionalna pismenost); 4) izražavanje kreativnosti (likovne radionice, rad sa glinom i dr.); 5) zabava i rekreacija (sportske aktivnosti, korektivna gimnastika, šetnje, ples); 6) život u zajednici (saradnja sa društvenom sredinom); 7) radno-okupacione aktivnosti (poljoprivredna radionica). 

2015. GODINA - 35 učesnika

- 06. - 13. jula: 17 učesnika

- 13. - 20. jula: 18 učesnika

2016. GODINA - 37 učesnika

- 04. - 11. jula: 19 učesnika

- 11. - 18. jula: 18 učesnika

2017. GODINA - 33 učesnika

- 03. - 10. jula: 18 učesnika

- 10. - 17. jula: 15 učesnika

Galerija fotografija

DSC_0064.JPG

Novosti i obaveštenja

Budite u toku

Treća faza projekta "Letnji kamp - Kamp životnih veština" - Crveni krst Novog Sada

27. oktobar 2017. godine

Realizovana je treća faza projekta "Letnji kamp - Kamp životnih veština". U saradnji sa Crvenim krstom Novog Sada, 17. i 18. oktobra 2017. godine održane su radionice bazične obuke pružanja prve pomoći za učesnike Letnjeg kampa, kao i za njihove roditelje i volontere.


Zahvaljujemo voditeljima obuke i Crvenom krstu Novog Sada.

Završetak druge faze projekta "Letnji kamp - Kamp životnih veština"

24. oktobar 2017. godine

Druga faza projekta "Letnji kamp" okončana je realizacijom dve radionice na temu socijalnih veština: "Socijalni krugovi - Nepoznate/poznate osobe". Radionice su održane 06. i 11. oktobra 2017. godine u objektu srednje škole ŠOSO "Milan Petrović" iz Novog Sada.

Najava druge faze projekta "Letnji kamp - Kamp životnih veština"

20. avgust 2017. godine

Projekat "Letnji kamp - Kamp životnih veština" ulazi u fazu realizacije pojedinačnih radionica na temu životnih i socijalnih veština. Nakon intenzivne obuke i četrnaest dana provedenih u okviru objekta Edukativnog kampa Čenej ŠOSO "Milan Petrović", učesnici će se posvetiti sumiranju utisaka i nadogradnji usvojenih veština. Prvoj radionici, 23. avgusta, prisustvovaće i predstavnici Kancelarije za mlade, kao i Gradske uprave za sport i omladinu, u okviru čijeg je konkursa Centar za edukativno-kreativni razvoj omladine i dobio finansijsku podršku za svoj projekat (u partnerstvu sa ŠOSO "Milan Petrović).

Ko smo mi?

Članovi tima

Nosioci ideje, organizacije i realizacije "Letnjeg kampa - Kampa životnih veština" su troje defektologa, zaposleni u okviru Dnevnog boravka ŠOSO "Milan Petrović" iz Novog Sada i članovi Centra za edukativno-kreativni razvoj omladine (CEKRO). Petogodišnje iskustvo u radu sa mladima sa smetnjama u razvoju i odraslim osobama sa invaliditetom, uobličili su i pretočili u koncept Letnjeg kampa.

1493538_10202821248437753_852820013_o.jpg

Daliborka Đurovski

Defektolog/terapeut za višestruke ometenosti i invalidnosti

Diplomirala 2012. godine na katedri za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu. Od 2012. godine zaposlena u Dnevnom boravku ŠOSO "Milan Petrović" iz Novog Sada i član Centra za edukativno-kreativni razvoj omladine. Od 2015. godine poseduje licencu i član je Komore socijalne zaštite. Od 2017. godine član je Upravnog odbora CEKRO-a.

11146622_10203824366799743_5730520752369826201_n.jpg

Olgica Stanojev

Dipl. defektolog u oblasti specijalne edukacije

Diplomirala 2012. godine na katedri za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu. Od 2012. godine zaposlena kao defektolog/vaspitač u Dnevnom boravku ŠOSO "Milan Petrović" iz Novog Sada. Od 2015. godine poseduje licencu i član je Komore socijalne zaštite. Od 2017. godine član je Centra za edukativno-kreativni razvoj omladine (CEKRO).

download.png

Miloš Damjanić

Dipl. defektolog-rehabilitator somatoped

Diplomirao 2010. godine na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Univerziteta u Beogradu. U periodu od 2010. do 2012. godine radio u Specijalnoj bolnici za cerebralnu paralizu i razvojnu neurologiju. Od 2012. godine zaposlen kao defektolog/vaspitač u okviru Dnevnog boravka ŠOSO "Milan Petrović" iz Novog Sada. Od 2015. godine poseduje licencu i član je Komore socijalne zaštite. Od 2017. godine predsednik Upravnog odbora Centra za edukativno-kreativni razvoj omladine (CEKRO).

Subscribe Form

Stay up to date

Thanks for submitting!

bottom of page